OBOWIĄZKI: UPROSZCZONA EWIDENCJA ODPADÓW – KOGO DOTYCZY?
Uproszczony sposób ewidencji odpadów prowadzą podmioty, które:wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie transportują odpady wykonując wyłącznie usługę transportu odpadów władają powierzchnią ziemi, na której komunalne osady ściekowe są stosowane w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczane do produkcji pasz oraz do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz. Polega ona na zastosowaniu jedynie karty przekazania odpadów (KPO).Kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, który je przekazuje. Kartę sporządza się w odpowiedniej liczbie…
UZYSKAJ DOFINANSOWANIE !
Informujemy, że w ramach programu „Mój prąd” można uzyskać pomoc finansową w formie dotacji, która wynosi 50% wartości instalacji fotowoltaicznej, lecz nie może być wyższa niż 5 000 zł. Więcej informacji w serwisie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
UZYSKAJ DOFINANSOWANIE
Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Pod numerem 22 45 95 955 została uruchomiona ogólnokrajowa infolinia dot. programu „Czyste powietrze”. Szczegółowe informacje na temat dofinansowania w serwisie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informacje o programie dostępne są na stronach Ministerstwa Środowiska.
OBOWIĄZKI
Komunikat Lubelskiego WIOŚ w sprawie przekazania informacji umożliwiających logowanie do wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.Z dniem 6 września 2019 r. wchodzą w życie zapisy art. 25 ust. 6f znowelizowanej ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701 z późn. zm.), w myśl którego posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów zapewnia dostępność obrazu w czasie rzeczywistym wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, o którym mowa w…
UWAGA: OD 1 STYCZNIA 2020 R. REJESTR BDO
Z dniem 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidulanego konta w systemie Bazy Danych o Odpadach (BDO).Kogo dotyczy ten obowiązek? Podmioty, które wytwarzają, transportują odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, które również zobowiązane są do prowadzenia ewidencji odpadów. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne czy firmy budowlane.Obowiązek ten nie dotyczy firm, które podpiszą umowę na świadczenie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu…