OBOWIĄZKI: UPROSZCZONA EWIDENCJA ODPADÓW – KOGO DOTYCZY?

Uproszczony sposób ewidencji odpadów prowadzą podmioty, które:
wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie transportują odpady wykonując wyłącznie usługę transportu odpadów władają powierzchnią ziemi, na której komunalne osady ściekowe są stosowane w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczane do produkcji pasz oraz do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz.

Polega ona na zastosowaniu jedynie karty przekazania odpadów (KPO).
Kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, który je przekazuje. Kartę sporządza się w odpowiedniej liczbie egzemplarzy – po jednym dla każdego z posiadacza odpadów, który je przejmuje.
Posiadacz odpadów, który przejmuje odpady od innego posiadacza, jest obowiązany potwierdzić przejęcie odpadów, na karcie przekazania odpadów niezwłocznie po jej otrzymaniu.
Ustawodawca wprowadził też szereg zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji podyktowanych względami podmiotowymi oraz przedmiotowymi .

Zwolnienia podmiotowe polegają na tym, że ewidencji nie prowadzą:
wytwórcy odpadów komunalnych oraz wytwórcy pojazdów wycofanych z eksploatacji pod warunkiem przekazania pojazdów do stacji demontażu lub punktu zbierania;
osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, korzystają z odpadów na potrzeby własne za pomocą dopuszczalnych metod odzysku,
prowadzący nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów (obejmuje odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach).

Z kolei zwolnienie przedmiotowe obejmują rodzaje odpadów i ich ilości, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Załącznik do rozporządzenia zawiera wykaz rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów i obejmuje:
odpadową masę roślinną – bez ograniczeń ilościowych;
odchody zwierzęce – bez ograniczeń ilościowych;
odpady kory i korka – do 10 ton rocznie;
trociny, wiórki, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir – do 10 ton rocznie;
odpadkowy toner drukarski – do 100 kilogramów rocznie;
sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania robocze – do 100 kg rocznie;
odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów – do 5 ton rocznie;
gruz ceglany – do 5 ton rocznie;
odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia – do 5 ton rocznie;
drewno – do 5 ton rocznie;
szkło – do 5 ton rocznie;
tworzywa sztuczne – do 5 ton rocznie;
gleba i ziemia, w tym kamienie – do 5 ton rocznie;
materiały budowlane zawierające gips – do 5 ton rocznie.

Ważne: podmioty na, których ciąży wymóg  prowadzenia ewidencji odpadów są jednocześnie zobowiązane do sporządzania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
Sprawozdania powinny być składane w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów.
W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca sporządza i składa sprawozdania w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.
Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi powinno zawierać następujące informacje: imię i nazwisko, adres zamieszkania lub nazwę i adres siedziby posiadacza odpadów. Sporządza się je na formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach (przepis obowiązuje na zasadach okresu przejściowego do czasu raportowania danych w BDO – Baza danych o odpadach)