Z dniem 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidulanego konta w systemie Bazy Danych o Odpadach (BDO).
Kogo dotyczy ten obowiązek?
Podmioty, które wytwarzają, transportują odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.
W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, które również zobowiązane są do prowadzenia ewidencji odpadów. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne czy firmy budowlane.
Obowiązek ten nie dotyczy firm, które podpiszą umowę na świadczenie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw. W takim przypadku wytwórcą odpadów będzie podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Na przykład, jeśli w Twojej firmie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu świetlówki, a nie chcesz się wpisywać do rejestru w BDO jako wytwórca odpadów, możesz zlecić wykonanie usługi konserwacji i naprawy oświetlenia firmie prowadzącej taką działalność.
Warto pamiętać także, że odpady powstające w części socjalnej dla pracowników są traktowane jak odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych. Zatem zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, odpady takie nie podlegają ewidencji, a ich wytwórcy zwolnieni są z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru w BDO, w zakresie tych odpadów. Jednak w przypadku wytwarzania pozostałych odpadów, powstających w wyniku prowadzonej działalności, obowiązek wpisu do rejestru BDO w zakresie wytwarzania takich odpadów nadal pozostaje.
Wypełnij ankietę i sprawdź czy musisz się zarejestrować!
Przedsiębiorcy, którzy do końca 2019 r. nie dokonają rejestracji wyżej wskazanej bazie, mogą liczyć się z trudnościami w prowadzeniu działalności.
Wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów musi zarejestrować się w BDO (do wypełnienia dział XII).
W związku z tym, należy sprawdzić czy posiadacie Państwo aktywny dostęp do konta w rejestrze BDO. W przeciwnym wypadku należy zresetować hasło lub wystąpić do właściwego Urzędu Marszałkowskiego o nadanie nowego hasła.
Brak możliwości zalogowania się do konta utrudni Państwu w późniejszym czasie możliwość wystawienia Karty Przekazania Odpadu (KPO).
W razie wątpliwości polecamy skontaktować się z właściwym Urzędem Marszałkowskim bądź z infolinią BDO: www.bdo.mos.gov.pl/kontakt/#info .
Film szkoleniowy z modułu ewidencji odpadów w BDO: https://bdo.mos.gov.pl/news/film-szkoleniowy-z-modulu-ewidencji-odpadow-juz-dostepny/
Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: www.bdo.mos.gov.pl .
Więcej o uproszczonej ewidencji odpadów: https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/2252-ewidencja-posiadacza-odpadow oraz
https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/2415-uproszczona-ewidencja-odpadow